Arter - Fol

Arter

Vehbi Koç Vakfı Kuruluşu olarak 2010 yılında açılan Arter, Türkiye’nin en önemli sanat kuruluşları arasındadır. 

İstiklâl Caddesi’ndeki binasıyla 2018 yılına kadar sergileri izleyicilerle buluşturan Arter, 2019 yılının Eylül ayında Dolapdere’deki yeni binasına taşındı. Grimshaw Mimarlık’ın tasarladığı yeni binasıyla beraber süregelen faaliyetlerini çok daha ileriye taşıyarak sergilerin yanı sıra farklı sanat disiplinlerinden performans ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Toplam 18.000 metrekare kapalı alana sahip Arter binasında sergi alanlarının yanı sıra performans salonları, öğrenme ve etkinlik alanları, bir kütüphane, sanat yayınlarına odaklanan bir kitabevi ve bir bistro bulunuyor.

Fol olarak, Dolapdere’deki yeni binasıyla birlikte faaliyet alanlarını arttırarak dönüşen kurumun marka stratejisi ve konumlandırması üzerine çalışarak, iletişim tasarımı sistemini yarattık. Bir yıl boyunca Arter İletişim Ekibi ile birlikte yakın bir işbirliği ile kurumun çok sesli, davetkar, cesur ve çağdaş duruşunu yansıtmayı hedefledik.

 

Arter’in iletişim tasarımı sistemini kurgularken, binanın mimari planlarındaki hareketlerden ilham alarak geometrik formlar oluşturduk. Kendi içerisinde değişkenlik gösteren bu geometrik formlar ve bu yapıya uygun olarak belirlediğimiz tipografik kullanım, Arter’in belirleyici görsel dilini oluşturdu. Seçtiğimiz tam spektrumlu bir renk paleti, Arter’in enerjisini ve canlılığını, koleksiyonlarının geniş yelpazesini yansıtıyor ve ziyaretçilerinin çeşitliliğini ifade ediyor.

 

Arter için hazırladığımız bu esnek  tasarım sistemini, kurumsal materyaller, iletişim ve sergi tanıtım malzemeleri, kitapçıklar, araç giydirmeleri, görevli kartları, dijital ekranlar, ambalajlar, çanta, defter çalışmaları gibi pek çok malzemeye uyarlayarak marka kitabına taşıdık. Aynı zamanda yeni tasarım sistemi, çevresel grafikler, yönlendirme tasarımları, sosyal medya paylaşımları, reklam kampanyası ve web sitesine de yön verdi.

Arter günümüzde en çok ziyaretçisi olan kültür ve yaşam platformlarından biri olarak hizmet vermektedir.

Fotoğraflar: Mehmet Ömür, Arter, Flufoto

Proje Başlat