A101 Plus - Fol

A101 Plus

A101 Plus, Türkiye’nin en büyük marketler zincirlerinden biri olan A101’in geliştirdiği yeni nesil bir alışveriş uygulamasıdır. Kullanıcıyı tanır, onlara sevdiği ürünlerde kampanyalar ve indirimler yapar, bol bol bakiye kazandırarak yepyeni bir deneyim sunar. Yayına alındığı ilk iki ayında 500.000’den fazla kullanıcı tarafından indirilirken, şu an App Store ve Google Play’de alışveriş kategorisinin de en popüler uygulamaları arasındadır.

Fol olarak, A101 ekibi ile yakın işbirliği içerisinde bu yepyeni alışveriş deneyimi için, logo, kapsamlı bir kimlik sistemi, kullanıcı deneyimi araştırmaları, mobil uygulama ve web sitesi arayüz tasarımları gibi deneyimi oluşturan tüm etkileşim ve iletişim süreçlerini tasarladık.

Tasarım ekibimiz A101’in mevcuttaki kurumsal kimliği ile uyumlu olacak şekilde A101 Plus logosunu, uygulamanın artılarını ve avantajlarını yansıtacak şekilde tasarladı. Logonun çerçevesi orijinal A101 kurumsal kimliğinin bir taşıyıcısı olarak devam ettirilmiştir. Kalın ve soft yazı tipi ise daha samimi bir iletişim sebebiyle seçildi. + PLUS A101 logotypeının altına konumlanırken, uygulamanın faydalarını pekiştirmek için ek grafik artılar logonun içerisine orantısal olarak yerleştirildi.

Uygulamayı İndir

 

Uygulamayı tasarıma dökmeden önce, Research ekibimiz farklı kullanıcı tiplerine göre oldukça kapsamlı bir çalışma yaptı. Belirlenen kullanıcı tiplerinden farklı personalarla yapılan yüz yüze görüşmeler ve formlar üzerinden yapılan testler, uygulamanın iskeletinin çıkarılmasına yardımcı oldu. 

Hedef kitlemizden aldığımız geri bildirimler ve yaptığımız diğer kullanıcı deneyimi araştırmalarını görselleştirmek için Wireframe tasarımlarına geçtik. Bolca alternatif hazırladığımız Wireframelerle en iyi sonuca ulaşmayı hedefledik.

 

 

Marka kimliğini mobil uygulama UI & UX çalışmalarına nasıl taşıyabileceğimiz üzerine detaylı çalıştık. Kullanıcıların alışveriş deneyimlerini güçlendirmek için taslak ve eskizler oluşturarak, kullanımı kolay, yepyeni bir tasarım sistemi oluşturduk.

Tüm tasarımların finalize edilmesinden sonra sırada kullanıcı deneyimi testlerini yapmak vardı. Yine farklı personalar üzerinden yaptığımız kullanılabilirlik testlerinden aldığımız sonuçlar, uygulamanın güçlü ve zayıf yönlerini görmemizi sağladı. Zayıf bulduğumuz alanları tekrar tasarlayarak en iyi sonuca ulaştık. Bugün A101 Plus ile kurduğumuz başarılı iş birliğimiz büyüyerek devam ediyor. 

 

Proje Başlat